Loading...

Katarakt Nedir?

Göz bebeğimizin arkasında, gözümüze uzakta 10, yakında  13 numara kırıcılık kazandıran doğal merceğimiz yer almaktadır. Katarakt, doğal merceğimizin saydamlığını kaybetmesi durumudur. Katarakt hastalığı doğal merceğin saydamlığını kaybetmesi sonucu buğulanmış bir camın arkasından bakıyormuş hissi verir. Katarakt hastalığının tedavisi cerrahidir. Katarakt tedavisi geç kalınmadan yapılmalıdır.

Katarakt Belirtileri Nelerdir?

Kataraktın en belirgin belirtileri olarak,

  • Görme seviyesinde gittikçe azalma
  • Gece görüşünde bozulma
  • Güneşli havada bulanık görme
  • Işığa olan hassasiyetin artması
  • Gözlük numaralarının sık değişiklik göstermesi
  • Renklerde bulanıklaşma gibi şikayetlerle karşılaşabiliriz.

Katarakt genellikle atmışlı yaşlardan itibaren oluşmaya başlasa da çok daha erken yaşlarda hatta bebeklik çağında bile gözlenebilmektedir. Şeker hastalarında gözde darbeye maruz kalanlarda veya uzun süre kortizon kullanan hastalarda erken yaşlarda da katarakt görülebilir.

Kataraktın Tedavisi Nedir?

Kataraktın tedavisi ameliyattır. Bulanıklaşan mercek ameliyatla çıkartılır. Doğal mercek alınınca göz uzakta 10, yakında 13 numaralık kırıcılıktan mahrum kalmış olur. Bu yüzden katarakt ameliyatı sırasında, göz içine gözün ihtiyaç duyduğu kuvvette yeni bir mercek yerleştirilir.

Günümüzde en yaygın uygulanan katarakt ameliyatı yöntemi fakoemülsifikasyondur, kısaca fako denilmektedir. Bu ameliyatlar hastaya uygun anestezik yöntemle damla, lokal veya genel anestezi altında yapılmaktadır. Genellikle dikiş konmadığından yanlış olarak lazerli katarakt cerrahisi sanılmaktadır. Diğer bir yöntem ise lazerle katarakt cerrahisidir. Femtosaniye lazerli fako cerrahisi ameliyatında önce lazerle bazı cerrahi müdahaleler yapılır. Fako cerrahisi bazı aşamalar hazır hale gelmiş olarak tamamlanır. Bilgisayar yardımıyla çalışan femtosaniye lazer teknolojisi, katarakt operasyonlarında dünyadaki en ileri teknoloji olması dolayısıyla ameliyat güvenliğini artırır, yeni takılan merceğin mükemmel konumlanmasını sağlar.

Katarakt tedavisinde, en az kullanılan teknolojiler kadar önemli bir başka etken ise göz içerisine yerleştirilecek olan yapay merceklerdir. Katarakt ameliyatı sırasında gözün içine yerleştirilen merceklerle gözde var olan astigmat düzeltilebilir, uzak ve yakın gözlük ihtiyacı ortadan kaldırılabilir.

Astigmat dikkate alınmadan tek odaklı lens takılırsa hasta hem uzak hem de yakın gözlük takar. Astigmatı düzelten tek odaklı lens takılırsa hasta uzağı gözlüksüz görür, okurken yakın gözlüğü takar. Uzağı da yakını da gözlüksüz görmek isteyen hastalara ise üç odaklı, EDOF, yeni teknoloji monofokal veya uyum yapan lensler gibi özellikli mercekler takılabilir. Kataraktı olmayan yakın gözlük çağındaki uygun hastalarda da erken bir katarakt ameliyatı yapıp, özellikli mercekler takarak gözlüksüz yaşam sağlamak mümkündür

Call Now ButtonRANDEVU ALMAK İÇİN ARAYIN