Loading...

Çocuk Göz Sağlığı

Göz hastalıkları ile ilgili bilgi eksikliğinden kaynaklanan ihmaller sonucunda  çocuklarımız ileri yaşlarda tedavisi oldukça zorlaşan sorunlarla karşılaşabilirler. Pek çok önemli göz hastalığı küçük yaşlarda ortaya çıkar. Ancak erken teşhis ve doğru tedavi ile başarılı sonuçlar elde edilebilir.

0-16 Yaş grubundaki çocukların göz sağlığını korumak için nasıl bir yol izlenmeli?

İlk göz muayenesi 2 – 3 aylıkken yapılmalıdır. Yapılacak muayene ile doğumsal göz hastalıklarının taranması sağlanır.

Sonraki süreç için ilk 1 yaş ve yıllık takiplerinin yapılması şeklinde devam etmelidir.  Bu sayede var olan ya da oluşabilecek göz problemlerinin teşhis ve tedavisi kolaylaşacaktır.

Çocuklarda Göz Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

  • Gözde kayma (şaşılık)
  • Takip etmeme
  • Gözde kızarıklık veya sulanma
  • Gözde titreme
  • Bir gözü kısma ya da kapatma
  • Siyah görünmesi gereken göz bebeğinde beyaz ya da puslu renk
  • Cisimleri sürekli gözüne yakın tutma
  • Başını bir yana eğerek bakma
  • Gözlerini sık sık ovuşturma
  • Prematüre doğum
  • Ailede göz tembelliği teşhisi
  • Ailede göz bozukluğu

  Yukarıdaki belirtilerin yaşanması halinde vakit kaybetmeden çocuk göz hastalıkları alanında uzman bir göz hekimine (pediatrik oftalmolog) gidilmelidir.

çocuk1
çocuk3

Çocuklarda En Sık Görülen Göz Hastalıkları Nelerdir?

Çocuklarda görülen göz hastalıkları doğuştan itibaren ya da ilerleyen yıllarda ortaya çıkabilir. Doğuştan itibaren görülen çocuk göz hastalıkları genellikle kalıtımsaldır. Çocuk göz hastalıkları; yapısal olarak etkilenen bölgeye göre, gözde fonksiyonel sorunlara neden olabilir bu nedenle her yıl mutlaka rutin göz muayenesi olmaları önerilmektedir.

Gözde Çapaklanma ve Kanlanma

Bebeklerde doğumdan sonra ilk 15 gün içinde çapaklanma ve kanlanma oluşabilir. Doğumdan sonra başlama günü, çapağın rengi ve akıntının özelliği önemlidir. Mutlaka göz doktoru tarafından tedavisine başlanmalıdır. 1-2 aydan sonra oluşacak kızarıklık ve çapaklanmalar özel tedaviler gerektirmeyebilir. 1-2 günden fazla sürüyor ise damla kullanılması gerekebilir.

Gözdeki kırmızılık bazen korneayı ilgilendiren bir durum da olabilir. Bebek gözünü kısıyor veya sulanma varsa mutlaka göz doktorunun görmesi gereklidir.

Gözde Sulanma

Doğum sonrası hemen veya 1- 2 hafta içinde başlayan tek veya iki taraflı göz sulanmaları genellikle gözyaşı kanallarının tıkanıklığı veya darlığı ile ilgili olabilir. Tıkanıklık tam ise sulanma sık sık çapaklanma ile birlikte eşlik edebilir. Buradaki çapaklanmada tipik olarak gözde kızarıklık fazla oluşmaz. Gözde çapaklanma varsa tedavisi için temizlik ve uygun damla ile birlikte kanalı açıcı uygun masaj yapılmalıdır. Genel olarak bu durum ilk 6 ay içinde masaj ile ortadan kaybolur. Eğer sulanma 1 yaşına kadar devam ederse ve çapaklanma sık sık görülürse sondalama işlemi ile kanal açma tedavisi uygulanır.

AMBLİYOPİ

Görme tembelliğine Ambliyopi  denilmektedir.. Gözlerden birinde ya da her ikisinde görülebilir. Görme keskinliği tam değildir, iki taraflı yüksek kırma kusurlarında iki gözde ambliyopi gelişir. İki göz arasında kırma kusuru farkının fazla olduğu hastalarda kırma kusurunun fazla olduğu tarafta tembellik oluşur. Ayrıca tek taraflı şaşılık, görme aksını örten kapak düşüklüğü, doğumsal katarakt da ambliyopi sebepleri arasındadır. Erken tespit edilip tedavi edilmelidir. Tedaviye en iyi cevap 5-6 yaşa kadar alınabilir.

Call Now ButtonRANDEVU ALMAK İÇİN ARAYIN